Bitcoin Sert Düştü: Sebebi Bu Balinalar mı?

Lider kripto para Bitcoin hafta sonuna girerken sert satışlarla karşılaştı. Böylece, zirve seviyelerden 67 bin dolara kadar geriledi. Bu da piyasada bir şaşkınlık yarattı. On-chain analitik platformu Lookonchain, bu düşüşün arka planındaki bazı hareketlere ışık tuttu.

Bitcoin sert düştü, sebebi balinalar mı?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin Asya işlem saatlerinde %7 düşüşle 67.000 dolara kadar geriledi. Bununla birlikte, daha sonra 68.500 dolar civarına toparlandı. CoinGlass verileri, son 12 saat içinde 100 milyon doların üzerinde long pozisyonun tasfiye olduğunu gösteriyor. Ayrıca, son 24 saat içinde ise 167 milyon dolarlık long pozisyonun tasfiye oldu. Bu düşüşün sebebi merak konusu. On-chain analitik platformu Lookonchain, bir balinaya dikkat çekiyor. Bu bağlamda Lookonchain, şu paylaşımı yaptı:

Bugün Bitcoin neden %6,6 düştü? Bir Binance para yatırma cüzdanının son 24 saat içinde Binance sıcak cüzdanına 4.637 BTC (329 milyon dolar) taşıdığını fark ettik. Tesadüfen, mevduat cüzdanı da 5 Mart’taki BTC dolar düşüşü sırasında Binance sıcak cüzdanına 4.876 BTC (319 milyon dolar) taşıdı.

Satoshi dönemi balinası uyandı!

Bu arda, Satoshi dönemi bir Bitcoin cüzdanı, uzun bir sürenin ardından aniden hayata döndü. Tam 13 yıl dokuz ay boyunca aktif olmayan cüzdanın kısa bir süre önce yeniden aktif hale gelmesi kripto para camiasını şaşkına çevirdi. Lookonchain, bu duruma da dikkatleri çekti. Analitik platformu söz konusu cüzdanın bir madenci cüzdanı olduğunu belirtti. Bu doğrultuda Lookonchain, şu açıklamayı yaptı:

Bir madenci cüzdanı yaklaşık 14 yıl hareketsiz kaldıktan sonra uyandı ve Coinbase’e 50 BTC (3.67 milyon dolar) yatırdı. Madenci 25 Nisan 2010 tarihinde madencilikten 50 BTC kazandı ve bugüne kadar bu parayı elinde tuttu.

Bitcoin 67 bin dolara geriledi, arka planda ne var?

Bazı analistler BTC’nin rekor seviyelerden geri çekilmesini, keskin yükseliş trendlerinden sonra görülen tipik bir boğa solunumu olarak tanımlıyor. Hong Kong lisanslı bir borsa olan VDX’in Araştırma Müdürü Greta Yuan bir notunda, BTC fiyatlarındaki son dalgalanmanın piyasanın doğru fiyatlandırması için çok hızlı olduğunu, bu nedenle mevcut bir düzeltmenin beklendiğini söylüyor.

Bu arada, piyasa önümüzdeki ay madencilik ödülünün yarıya ineceği halving olayını bekliyor. Metalpha’nın Kurucusu ve CEO’su Adrian Wang, bu olay öncesinde belirsizliklere uyum sağlıyor olabileceğini kaydediyor. Wang, konuya ilişkin olarak şu açıklamayı yapıyor:

Blackrock’un Bitcoin ETF‘sinin tarihi işlem hacmi piyasada bir miktar tedirginliğe neden oldu ve bazı paydaşlar Bitcoin fiyatının çok kısa sürede çok fazla artacağından ve ani bir çöküş yaşayabileceğinden korkuyor. Fiyat düzeltmesi, piyasanın halving olayının sunduğu belirsizlikler de göz önüne alındığında Bitcoin’e ilişkin beklentilerini ayarladığını gösteriyor.

QCP Capital: Düşüş geçici!

Bununla birlikte, Singapur merkezli QCP Capital’e göre düşüşlerin kısa süreli olması muhtemel. Singapur merkezli QCP Capital, “Günlük BTC spot ETF talebi güçlü kaldığı sürece bu kısa satışların yükseliş trendine kalıcı bir darbe vurması çok zor,” dedi ve piyasa önümüzdeki hafta FOMC tutanaklarının yayınlanmasına hazırlanırken hafta sonu bir miktar dalgalanma beklendiğini de sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x